Prima pagină » DENS SANA IN CORPORE SANO de 70 ori

DENS SANA IN CORPORE SANO de 70 ori

by admin

Prof. Adi A. Garfunkel, Fondator & Editor Șef 1999-2018


Editorial publicat în Actualități Stomatologice nr. 70/mai 2016


Celebrul dicton vechi de sute de ani ne obligă şi pe noi, toţi practicienii medicinii dentare, să-l respectăm, şi, de ce nu, să-l adaptăm profesiei pe care ne-am ales-o. Deşi la prima vedere adaptarea pare doar un joc de cuvinte, articolul din paginile următoare „Sănătatea orală: mai mult decât absenţa bolii” vine să ne reamintească tocmai principiile ce trebuie să ghideze stomatologia modernă, accentuând zicerea înţeleaptă a strămoşilor.

Contribuţia stomatologiei la realizarea dens sana este evidentă şi accentuată în activitatea noastră zilnică. Contribuţia la corpore sano însă este mai subtilă şi nu atât de evidentă la prima vedere. Studii, observaţii şi lucrări clinice, ştiinţifice vin să dovedească într-adevăr că “sănătatea orală este o stare de bine funcţională, structurală, estetică, fiziologică, psihologică şi esenţială pentru sănătatea generală şi calitatea vieţii unei persoane.”

În 70 de reviste publicate, ne-am străduit să accentuăm conexiunea dintre starea de sănătate orală şi cea sistemică, să prezentăm noutăţi, noţiuni clasice, atitudini tradiţionale şi moderne, articole axate pe subiectele adecvate practicii de zi cu zi.
De 70 de ori multiplicate, articolele publicate ne ghidează prin labirintul schimbărilor şi al inovaţiilor.
Din 70 de reviste citite, fiecare dintre noi şi-a însuşit un număr semnificativ de tehnici şi metode direct aplicabile în cabinete.
La 70 de numere de revistă au contribuit clinicieni de talie mondială ce şi-au împărtăşit cu noi din experienţa lor.
Din 70 de reviste am acumulat un bagaj de cunoştinţe ce ne stă în permanenţă la dispoziţie.
Cu 70 de apariţii putem afirma că am creat o bibliotecă modestă dar care ne este dragă.

Adevărat, 70 poate nu este un număr cu semnificaţii deosebite sau impresionant peste măsură. Dar v-am avut aproape de şaptezeci de ori, ceea ce nu e puţin lucru. De aceea, astăzi, în mod special, de ŞAPTEZECI de ori vă mulţumim pentru succesul „Actualităţi Stomatologice” la care aţi contribuit.. evident de 70 de ori!

Cu prietenie,
Adi A. Garfunkel

Articole Similare